Yarı değerli taş grubunda bulunan oltu taşı, Türkiye’de Erzurum ilinde bulunan Oltu ilçesinin kuzeydoğu bölgesinde çıkartılmaktadır. Değerli eşya ve takı yapımında kullanılmakta ve kolay işlenebilme özelliğinden dolayı sık olarak tercih edilmektedir. Bir karbon bileşimi olan bu taş, genel olarak siyah renkte görünmektedir. Bayan takıların ve tesbih üretiminde, en önde gelmekte olan taşlardan biridir. 3213 sayılı Türk maden kanununda bu yarı değerli taş, değerli taşlar sınıfında yer alarak tescil edilmiştir. Yüzyıllardan bu güne, yörede gelenek olarak babadan oğula geçme sistem içerisinde olan, küçük esnaf atölyelerinde üretimi günümüzde gerçekleşmektedir.

Oltu Taşından Yapılan Ürünler ve Faydaları Nelerdir?

Kolye, ağızlık, bilezik, küpe, yüzük gibi takı çeşitlerinin yapılmakla birlikte, oltu taşı en çok tespih yapıldığı için bu taşın simgesi haline gelmiştir. Günümüzde üretimi azalmış olan bu madenin, çıkarılmasının azalmasının başlıca sebeplerinden madenin fiyatlarında büyük ölçüde artışlar göstermesidir.

Oltu taşı vücudunuzdaki statik enerjiyi çekme özelliğinden dolayısı ile bu tespih modelini kullanan kişiler huzur ve ferahlık hissine sahip olarak stresten arınmaktadır. Erzurum ilinin ekonomisi açısından bu madenin oldukça artış göstermesine etkenlerden başlıcasıdır. Erzurum’da ilk olarak maden olarak çıkartılan bu taş, işlenerek tespih haline getirilmekte ve sonra gerekli olan aksesuarların eklenmesiyle piyasaya satılması ile bir çok kişiye ekmek kapısı haline gelmiştir.

Oltu Taşı Özellikleri Nelerdir?

Topraktan çıkarıldıktan sonra son derece yumuşak bir maden olandan dolayı, hava ile etkileşim gösterdiğinde aşırı sert bir hale gelmektedir. İşlenmesi en kolay madenlerden olan oltu taşı işlenmeye başladıkça sertleşmeye başlamaktadır ve ilginç özellikleri arasında yer almaktadır. Genellikle siyah renkte olur bazen kahverengide üretilmektedir ve oltu taşı tesbih kullanıldıkça parlamaya başlar. Çıraya benzer bir şekilde, is çıkartarak ve alevli bir şekilde yanmaya başlar. Sürtünme kuvvetiyle etkileşim göstererek elektriklenir ve hafif cisimleri çekmeye başlar.

Kimyasal Ve Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

1.5 yoğunluğunda ve 3 sertliğe sahip olan bu maden karbon içeriği yüksek, yarı değerli süs eşyası kategorisindedir.  Çok sıkı ve bütün yapıda olmasına rağmen, linyite çok benzemekte kompakt linyit olarak da bilinmektedir. Oltu taşı yanarken bir anda soğutma işlemi gerçekleştiğinde donar. Oltu taşı kırılması çok zor ve ocaktan çıkarılması zor bir bileşendir. Çok kolay kırılabilen olan maden olduğundan dolayı çeşitli aletlerde kullanılır.